NEGYEDIK RÉSZ.
EGER VESZEDELME.
Ha van az égben könyv, amelybe a magyarok történetét irják, a következő nyolc évet igy jegyezték fel bele:
1545: A töröké már Buda, Esztergom, Fejérvár, Szeged, Nógrád, Hatvan, Veszprém, Pécs, – csaknem az egész ország.
1546: A török 15 szandsákra osztotta Magyarországot. A magyaroké már csak a Felföld és a Dunántulnak egy kis része.
1547: A magyarokat nemcsak a török nyúzza, hanem az osztrák is.
1548: Luther és Kálvin tanai az egész országban terjednek.
1549: A török nemcsak pénzt szed adóba, hanem gyermeket is.
1550: Erdély ellen oláh és török sereg indult. Fráter György nehány nap alatt ötvenezer embert állitott talpra. Az oláht megverték. A török visszavonult.
1551: Izabella királyné távozott Erdélyből. Fráter Györgyöt orgyilkosok megölték.