19.
Én csak szenvedek, és nem
tudom mért?
Holtig epedek
hűségemért.
Nem is ugy
érteném,
Ha kedvem
érzeném.
De látják az
egek,
A felsőbb seregek,
Igazságom,
I, i, i,
i, i, igazságom.
Oh nyisd meg, angyalom, szived
titkát,
Haragodnak, kérlek, mondd meg
okát.
Mert, hogyha
vétettem,
Kedvedet
vesztettem:
Oh szánd meg
ügyemet,
Keserves
éltemet
Jaj, szüntesd
meg;
Jaj, jaj, jaj, jaj szüntesd
meg.
20.
Mig élek, szép lélek, nem
felejtlek,
Elmémből, szivemből ki sem
vetlek;
Én haljak, én muljak, én
romoljak,
Előbb, hogysem tőled én
megváljak.
Ha téged nem látlak, csak
ohajtlak,
Mind éjjel, mind nappal igy
kiáltlak:
Pin, pin, pin, pin, pin,
pintyőkécském!
Kin, kin, kin, kin,
kin, kincsecskécském!!
21.
Istenem, istenem!
Vajjon mi lelt engem?
A szeretőm anyja
Átkozott meg
engem.
Bár ha
megátkozott,
Az csak mind oh
semmi,
Csak rózsámat
hagyja
Nekem
csókolgatni.
Tudom akkor
leszen
Nekem ő kedvesem,
Ha őt ölelheti
Gyenge fejü kezem.
22.
Hej, be szépen
világit
Az esteli
csillag;
Hej be szép szőke
legény
Áll ablakom
alatt.
Be kellene híni,
Mellém is ültetni,
Piros szőke legénynek
Puha ágyat
vetni.
Ujjamon a
gyürűje,
Zsebemben
levele,
Piros szőke
legénynek
Rajta van a
neve.
Nem adnám én a
nevét
Két arany almáért.
Hát ő magát hogy adnám
Széles e világért!
23.
Feljött már a
hajnal,
Hajnali szép
csillag,
Egy szép piros
legény
Ablakomon
hallgat.
Ki kellene
menni,
Be kellene híni,
Két szép piros orczáját
Meg kellene csókolni.
Ki is fogok
menni,
Be is fogom híni,
S azt a kerek száját
Egyszer megcsókolni.
24.
A fényes csillag
is
Ballag haza felé,
Ballag barna legény
A galambja felé.
De mig oda
ballag,
Jóformán
megvirad,
Gyenge
szerelmeknek
Hamar vége
szakad.
25.
Oh én édes rózsám, be
szeretlek,
Szomoru szivemből ki sem
vetlek,
Mig bennem a
lélek,
Mig testemben
élek,
Szeretgetlek.
Akkor jőj el hozzám, mikor
mondom,
Még a csizmád sarka se
kopogjon,
Oh én édes
rózsám,
Jere el ma
hozzám,
De csak este.
26.
Juttassa eszedbe ez a kis
nefelejcs,
Hogy engem szivedből soha
el ne felejts.
Soha el nem felejt
tégedet ez a szív;
Csak te is hozzája
légy állandó és hív.
Én csak egynek vagyok igazán
áldozó,
Soha nem szokásom, hogy
legyek változó;
Jőj hozzám, mert
vagyok régen várakozó;
Csak te is
légy nálam holtomig lakozó.
27.
Ha te tőled rózsám, meg
kellene válni,
Nem tudnék igazi
szeretőt találni.
Ha bár minden rózsa leánynyá
válnék is,
Galambomnak párja nem
származnék mégis.
Lehet-e gerlicze boldogabb én
nálam?
Lehet-e boldogabb nálad,
virágszálam?
28.
Huss, huss, huss,
Ölbe huss!
Kedvesem,
hozzám juss!
Rajta szép
leánykám!
Jösz te, kis
báránykám,
Váltsunk
csókot.
Czupp, czupp,
czupp,
Édes czupp,
Édesebb, mint szirup!
Rajta hát! czuppantsunk,
Lángokat lobbantsunk,
S
oltogassunk!
29.
Azt gondolod, édes
rózsám,
Hogy te
megcsaltál,
Hogy helyettem más
szeretőt
Titkon
tartottál;
Engem bizony meg nem
csaltál:
Hanem csaltad
magadat,
Nem barna
galambodat.
Vége légyen
szerelmünknek,
Már most
megmondom;
Azért ne is
haragudjál,
Tudtodra
adom.
Én is találok
szeretőt,
Ki én hozzám hivebb
lesz;
Ki megölel, hozzám
fordul,
Jaj de is szépen
megcsókol,
Velem vidám szókat
szól.
30.
Mért nem jöttél
hozzám,
Midőn
parancsoltam,
Már az én
szivemet,
Azzal
mindenemet,
Másnak
ajánlottam.
Nemcsak
ajánlottam,
De oda is
adtam;
Régi jó kedvemet,
Egész életemet,
Gyászba boritottam.
Oda van mindenem,
Nincsen semmi kedvem,
Mert már eltávozott
Tőlem, s
elbucsúzott,
A kit én
szerettem.
Engem ámitottál,
Hamis szivű voltál,
Egy szóért, kettőért,
Egy kis
gyarlóságért
Máshoz
folyamodtál.
Te tettél
fogadást
Én előttem, nem
más,
Hogy én rajtam
kivül,
Soha tiszta
szivbül,
Senkit sem szeretsz
mást.
Szerelem,
gyötörtél,
Mert mézet
igértél;
És hiv, kis
szivembe,
Dobogó
mellembe,
Ime mérget
mértél.
Ne bánkódjál
többé,
Légy másnál
hivebbé;
Minthogy kisded
szivem,
Volt legdrágább
kincsem
Tovább nem
türheté.
31.
Bucsúznak szavaim
Te tőled, galambom!
Indulnak lábaim,
Megjött
elválásom.
Könyeznek
szemeim,
Örömem
elveszett,
Reszketnek
ajakim,
Oh szomorú
eset!
Töröld le,
galambom,
Sürű
könyeidet,
Hogy meg ne
emészsze
Szőke két
szemedet.
Minden
pillantásban
Rólam
emlékezzél,
Lángoló
szivemről
El ne
felejtkezzél.
Köszönetet szólok
Hív szivességedért,
Miglen sirba szállok,
Égek jó
szivedért.
Irva vagy,
galambom,
Örökre
szivemben,
Valamig piros
vér
Folydogál
eremben.
Utójára kérlek,
Rólam ne felejtkezz,
Hogy együtt vigadjunk,
Szüntelen
ügyekezz.
Csak egy pár csókot
adj
Uti költségemre,
Ha isten visszahoz,
Százat adok érte.
32.
Azt gondolom, eső
esik,
Pedig a szemem
könyezik.
A szeretőm halva
fekszik,
Holnap délre
eltemetik.
Bár csak addig ki ne
vinnék,
Mig én innen oda
mennék,
Koporsójára
borúlnék,
Jaj be keservesen
sirnék.
33.
Sem eső nem esik,
Sem felhő nem látszik,
Mégis az én bundám
Két oldalról
ázik.
De hogy is ne
áznék,
Mikor mindig
sirok,
Bánatim árjával
Már többé nem birok.
Sir az egyik
szemem,
A másik
könyezik.
Sirjon mind a
kettő,
Mint a sebes
eső.
Lehajtom fejemet,
Rózsám, a válladra,
Hullatom könyemet
Hószinű
nyakadra.
34.
Záporeső után
Eszterhaj megcsordul,
Talán még idővel
Szived hozzám
fordul.
Te tettél
fogadást
Én előttem nem
más,
Hogy soha sem
szeretsz
Én kivülöttem
mást.
Hamis lelkü
voltál,
Engemet
megcsaltál,
Egy csókért,
kettőért
Máshoz
folyamodtál.
Azzal ne
dicsekedj,
Ha megvetettél
is:
Parancsol az isten
Talán még nekem is.
35.
Találsz, rózsám,
találsz
Szebbet,
gazdagabbat.
De soha nem
találsz
Nálam
igazabbat.
Azzal ne
dicsekedj,
Hogy engem
megcsaltál,
Nem én vagyok
első,
A kivel igy
bántál.
Másnak
irigylettél,
Magad
megvetettél;
Illy
szerencsétlenné,
Valld meg, miért
tettél?
Azért én nem
sirok,
Ha megvetettél
is,
Parancsol az isten
Szeretőt nékem is.
36.
Hervad az a
rózsa,
Kinek töve
nincsen.
Elhervadok én
is,
Mert szeretőm
nincsen.
Hervadj rózsám,
hervadj,
Már az enyém nem
vagy;
Mig az enyém
voltál,
Piros rózsa
voltál.
Piros rózsa
voltam,
De már
elhervadtam;
Sürű
könyeimmel
Orczámat
lemostam.
Jobb lett volna
nékem
Világra se lennem,
Mintsem illy kinokat
Kelletik szenvednem.
Elmehetek már én
Alá s fel az utczán;
Nem mondják már nékem:
Gyere be,
violám!
Gyere be, violám,
Csókold meg az orczám,
Én is megcsókolom
Százszor
egymás után.
37.
Bolondság volt nádhoz
bizni,
Melly fel szokott szépen
nőni,
De mihelyt a szél kezd
fújni,
Minden felé kezd
hajolni.
Én is biztam egy
nádszálhoz,
Ki elhagyott, hajlott
máshoz;
Kiért immár
halálomhoz,
Közel vagyok
végórámhoz.
Én te reád nem
haragszom,
Óh én kedves
virágszálom!
Noha tőled meg kell
válnom,
Okát én ennek nem
tudom.
Fekete gyászban jár
szivem,
Nékem sincs már semmi
kedvem.
Hogy elhagyott szép
szerelmem,
Akkor én nagy búba
estem.
A mit szivem nem
remélett,
Most szerencse abba
ejtett,
Kiben szivem
dicsekedett,
Tőlem
elidegenedett.
Illy kedves
jóakarómat,
Szépen szóló
galambomat,
Ki megcsókolá
orczámat,
Elszalasztám
madaramat.
De már bárcsak
valahára
Repülnél az
ablakomra,
Tudom, sokszor
galambmódra,
Csókot adtam
ajakidra.
Siratnálak, hogyha
szánnál,
Megfognálak, ha
megvárnál.
Eddig, szívem, enyim
voltál,
Nyugszik szived immár
másnál.
Nem szólhatok, csak
hallgatok,
Mert azzal nem
használhatok.
Másoknak példát
adhatok;
Kérlek, rólam
tanuljatok.
38.
Rózsa vagy, rózsa
vagy,
Még annál is szebb
vagy;
Aranynál,
ezüstnél,
Sokkal ékesebb
vagy.
Aranyat, ezüstöt
Mindenkor találok;
De te tőled, rózsám,
Könnyen el
nem válok.
39.
Hajnal, hajnal, hajnal akar
lenni,
Én galambom haza akar
menni.
Ne menj el, drága
kincs,
Még egyszer rám
tekints.
Hej gyönyörű
virágom!
Estve, estve, ha elnyugszik a
nap,
Látogass meg majd, galambom,
holnap.
Éretted,
kedvesem,
Édes az
életem,
Hej drága
egyetlenem!
40.
Arra járjunk
arra,
Merre furulyáznak;
Merre a legények
Éjjel nappal járnak.
Szabad a
legénynek
Éjjel nappal
járni.
De a szegény
lánynak
Házához kell
várni.
Házához kell
várni.
Talpon
istrázsálni,
Sok éjjeli
álmot
Érte elmulatni.
41.
Rózsám kertje alatt
mentem,
Rózsa szagát
megéreztem.
Fájt igen a
szivem,
Változott a
szinem,
Hogy galambom nem
láthattam.
Ha még egyszer arra
mennék,
Szeretőmmel
beszélhetnék!
Megmondtam
anyjának,
Mondja meg
apjának,
Adják nekem
leányukat.
Ha nekem nem adja
kendtek,
Jó gondját viselje
kendtek,
Írassák
levélbe,
Csinálják
üvegbe,
Hogy szivem ne fájjon
érte.
42.
Itt hagynál-e, nem
szánnál-e?
Elhagyni nem
sajnálnál-e?
Szived értem nem
fájna-e?
Szemed könye nem
hullna-e?
Csillagoknak
ragyogása,
Gyöngy két szemed rám
forgása,
Piros orczád égő
lángja,
Jaj szivemnek
gyöngyvirága!
Ennyi esztendőtül
fogva
Nem voltam én senki
rabja,
Most estem én nagy
rabságba,
Angyalomnak
hállójába.
Mások mondják hogy rád
néztem,
Véled, angyalom,
beszéltem;
Annyira hogy tiéd
vagyok,
Mig az életben
maradok.
Hogyha nem szeretsz,
megválom.
Mindenektől
elbucsúzom,
A koporsómig
bujdosom,
Igy közelget el
halálom.
43.
Ha én rózsa
volnék,
Hamar
elhervadnék.
Senki rám nem
nézne,
Senki nem
szeretne.
Ne mondj hát
rózsának,
Engem
violának;
Egy
viola-szegfüt,
A nyári nap
elsüt.
Bizony, ha
lehetnék,
Én csak galamb
lennék;
Oh hová nem
mennék,
Ha most
repülhetnék!
Sem rózsa nem
leszek,
Sem galamb nem
leszek,
Mert én, édes
rózsám,
Csak a tied
leszek.
44.
Pirulj, rózsa,
pirulj
De nekem ne
virulj;
Boldogtalan
lettem,
Mert özvegyet
vettem.
Özvegyet,
tanultat,
Ki nézi a
multat;
Ültében,
jártában,
Voltért nyög
magában.
Hol vagy első
férjem!
Jó volt nálad
nekem.
Korán lefeküdtem,
De későn ébredtem.
A midőn
ébresztett
Csókjával
füresztett;
Kelj fel, szivem, kelj
fel,
Itt van a szép
reggel!
Felment a mi
anyánk,
Kisöpri a
szobánk;
Messze
fáradozott,
Fris vizet is
hozott.
45.
Megüzentem az édes
anyámnak,
Gyöngy koszorút kössön a
lányának;
Két szélire két szál
rozmaringot,
Közepibe bokros
búbánatot.
Kimegyek a temetőm
szélire,
Kiásatom siromat
előre,
Feltekintek sirva az
egekre,
Szép angyalom, hagylak az
istenre.
46.
Árva vagyok, árva
lettem,
Szerencsétlennek
születtem,
Mert attól
elrekesztettem,
A kit igazán
szerettem.
Bezárom hát bús
szivemet,
Siratom
szeretetemet;
El kell hagynom
kedvesemet,
Vele együtt
mindenemet.
Ott, a hol nem látnak
mások,
Magamnak majd egy sirt
ások,
A búk és
könyhullatások
Lesznek nekem a
sirásók.
47.
Nem átkozlak, nem
szokásom,
De sok sürű
sohajtásom
Felhat a magas
egekre,
Mind te felelsz meg
ezekre.
Nekem a legszebbik
estve,
Fekete szinre van
festve;
Komor felettem az ég
is,
Elhagyott a reménység
is.
A mi engem
vidítana,
Az élethez kedvet
adna:
Attól mind meg vagyok
fosztva,
A jó mind másnak van
osztva.
Fel se venném, a mi
nézi,
Él az isten,
elintézi,
De hogy értem ő is
érzi,
Ez, a mi szivemet
vérzi.
48.
Életemmel,
halálommal,
Utolsó
vérontásommal,
Mindenekre kész
vagyok.
Az lesz nekem
nyereségem,
Ha sirhalmomat
kedvesem
Könycseppekkel
tiszteli.
De ha engem
elkerülne,
Más szerelmébe
merülne,
Ugy előre meghalok.
–
Lesz még nekem olly hív
társam,
Bár a kősziklábul
ásom,
Ki szeret
állandóul.
49.
Ha nekem szóltál
volna,
Szeretőd most szebb
volna;
De nekem nem
szóltál,
Velem csak
tréfáltál,
Elmult időd ne sirassad
már.
Késő immár
bánkódni,
Elmult időt
siratni;
Máskor eszed
legyen,
Szíved bátrabb
legyen,
Szivtül, szivnek szólni, nem
szégyen.
Nyisd ki festett
kapudat,
Tűkör két
ablakodat,
Hadd lássam
pálmádat,
Piros két
orczádat,
Hadd mulassam veled
magamat.
Csillagok
sokasága,
Nap és hold
ragyogása,
Mindenek
hasznára,
És
vidámságára,
Csak a szivem jár érted
gyászba.
Maradj tehát,
reményem,
Tündöklő szép
napfényem;
Im látod
utamat,
Induló lábamat,
Talán többé vissza sem jövök.
50.
Elment az én babám, itt
hagyott engemet,
Elvitte magával,
minden vig kedvemet.
Alá foly a Duna, nem foly
többé vissza,
Elment az én babám, nem
jön többé vissza.
A fecske is elmegy, de
tavaszra megjön,
De az én galambom,
akkor is csak nem jön.
51.
Bucsúzni akarok, drága
kincsem, tőled,
Talán örökre
elvándorlok előled;
Uti leveleim
pecsételve, készek,
Meghasad a
szivem, midőn bucsút vészek.
Jaj, de nem válhatok,
galambom, tőled el,
Nem indulhatok én
utra nélküled el;
Add által szivedet,
ez lesz utitársam,
Adj egy csókot
rózsám, az lesz végjutalmam.
Szólani sem tudok, bánat fogja
szivem,
Áldjon meg az isten
jóságodért, hivem.
De mivel nem
vagyok te véled magam itt,
Kisérj a
pitarba, ott sugok valamit.
52.
Pest mellett van egy
kertecske, kuk!
Pest mellett van egy
kertecske,
Abban lakik szép
szüzecske,
Kuk, kuk,
ku-ku-ku-kuk!
Mikor éjjel álmodozom,
kuk!
Mikor éjjel
álmodozom,
Azt gondolom, veled
játszom,
Kuk stb.
Reszket pennám, alig irok,
kuk!
Reszket pennám, alig
irok,
Hogy nem látlak, azért
sirok,
Kuk stb.
Pesten jártam iskolába,
kuk!
Pesten jártam
iskolába,
Térdig jártam a
rózsába,
Kuk stb.
Lehajoltam, szakasztottam,
kuk!
Lehajoltam,
szakasztottam,
Kedves galambomnak
adtam,
Kuk, kuk,
ku-ku-ku-kuk!
53.
Voltam én már gazdag
is,
Ha most szegény vagyok
is;
Találok én szeretőt,
Minden ujjomra kettőt.
Az egyikre szép
rózsát,
A másikra
violát,
Harmadikra
lelkemet,
A ki szeret
engemet.
54.
Menyasszony,
menyasszony!
Nem vagy már
kisasszony;
Van tenéked
férjed,
Kitől jussod
kérjed.
Vőlegény,
vőlegény!
Nem vagy szabad
legény.
Van te néked
párod,
Kitől jussod
várod.
55.
Szegény vagyok
én,
Szélrül fekszem én,
Csak azt engedd, édes rózsám,
Hogy ágyadra fölfekhessem én.
Hajnal hasad már,
Majd megvirad már,
A
menyasszony a padláson
Maga marad
már.
56.
Hol voltál te, kis
nyulacska?
Atatuti, táratuti, az
erdőben.
Minek voltál az
erdőben?
Atatuti, táratuti,
vesszőcskékért.
Minek neked az a
vessző?
Atatuti, táratuti,
kertecskének.
Minek neked az a kis
kert?
Atatuti, táratuti,
virágoknak.
Minek neked az a
virág?
Atatuti, táratuti,
bokrétának.
Minek neked a
bokréta?
Atatuti, táratuti,
legényeknek.
Atatuti, táratuti,
legényeknek.
57.
Szerettelek, nem
tagadom,
De annak már vége
vagyon.
Vége vagyon volt
kedvemnek;
Teljen kedve
irígyemnek.
Másoknak is azt
ajánlom,
Szerelemnél jobb az
álom:
Mert az álom
nyugodalom,
De szerelem
szivfájdalom.
Nincs ez világon drágább
kincs,
Mint kinek szeretője
nincs;
Mert kinek szeretője
van,
Keze lába bilincsen
van.
De a ki csüng a rab
szíján,
Sokszor van az esze
hiján.
A ki nem hiszi,
próbálja,
Bizonyosan úgy
találja.
58.
Beteg az én
rózsám,
Beteg ágyban
fekszik,
Áldja meg az
isten,
A ki vele
bánik.
Beteg vagy,
angyalom,
Beteg vagyok én
is,
Talán rosz mostohád
Volt irántad hamis.
Engemet is kinoz,
Ha téged nem sajnál,
Bárcsak őtet vinné
El az a rosz
halál.
Ha meghalsz
angyalom,
Én is veled
megyek,
A bús
harangszóval
Elhínak az
egek.
59.
Az én galambomnak dombon van a
háza,
Három szép czédrusfa van az
udvarába.
Megkötöm lovamat czédrusfa
ágához,
Számtalan borulok angyalom
vállához.
Az eső is esik, a harmat is
lepi,
Talán a kétféle meg is
keseríti.
60.
Felmenék egy
hegyre,
Benézék egy
kertbe,
Ott látám
kedvesem,
Sajnálám
édesem.
Még is
megszólitám:
Hova mégysz,
violám?
Aratót keresni:
Szeretőt számlálni.
Furcsa egy
pacsirta,
A ki ezt igy
irta:
Nálam a gyürűje,
Más a szeretője.
61.
Azt a leányt szeretem
én,
S egyedül azt dicsérem
én,
Kiben egyiránt lelkem
is
Gyönyörködhetik testem
is.
Ki szivesen lát
egyiránt,
Délben, estve, reggel,
korán.
62.
Jaj be szegény legény
vagyok,
Egy pénznek ura nem
vagyok.
Hej költsön kérnék, de nem
kapok,
Mert nagy interest nem
adhatok.
Szegény legény vagyok
nagyon,
Magam heverek az
ágyon;
Mi haszna, hogy nincs
feleségem,
Ha mindig üres az
erszényem.
Utszu tehát mit nem
teszek!
Feleséget mindjárt
veszek.
Nem bánom, legyen, ha szegény
is,
Faháztul való vagyok én
is.
Szánjon meg hát hugom
asszony,
Legyen feleségem
asszony,
Épitsünk csak a
szereteten,
Boldogok leszünk mind a
ketten.
63.
Ugy meg vagyok
határozva,
Mint a csikó
kantározva,
Szabadságom el van
zárva,
Mint a madár
kalitkába.
Ha még egyszer
szabadúlok,
Több szerelmet nem
koldúlok.
Szabadságért halok,
élek,
Mig bennem cseng bong a
lélek.
64.
Már megmondtam
rózsám,
Ne szeress
engemet,
Kettős az én
szivem,
Megcsal az
tégedet.
Ha azt tudtam
volna,
Hogy ugy járok
véled:
Szomorú bubánat
Választ el tetőled.
Válassz el,
istenem,
Széles e
világtól.
Ha
elválasztottál
Kedves
galambomtól.
Három esztendővel
Tovább éltem volna,
Ha a te szerelmed
Meg nem fogott
volna.
65.
Angyalom, édesem,
Drága szerelmesem!
Szivem sebe orvosát
Szivednél
keresem.
Te vagy az a
drága
Szerelem virága,
Mellynek ifju szivemre
Terjedt ki az ága.
66.
Szomorú az idő,
Meg akar változni,
Talán a rózsámtól
Kelletik
elválni.
Csak azt mondd meg,
rózsám,
Mellyik uton mégy
el,
Felszántatom én azt
Aranyos ekével,
Be is vetem én
azt
Szemen szedett
gyöngygyel,
Be is
boronálom
Sürű
könyeimmel.
67.
Bezzeg van Pest
vármegyében,
A Dunának
lementében,
A ki ragyog
személyében,
Mint a csillag az
egekben.
Ékes viola
nemzette,
A pünkösti rózsa
szülte,
Égi harmattal
nevelte,
Ezt az egyet ugy
kedvelte.
Mint a napnak
ragyogása,
Barna szemének
járása;
Ugy illik egész
mozgása,
Még csak Pesten sincsen
mása.
Szép kis gyönge
termetének,
Ékesen zengő
nyelvének,
Nem kár volna
személyének,
Hogy ünnepet
szentelnének.
S e gyöngy leány az én
rózsám,
Ha barna szemét veti
rám,
S gyöngén megcsókolja
orczám,
Nincs ország, mellyér
odadnám.