135.
Bú életem, bánat
napom,
Szomoru gyász alatt
lakom.
Ha ezt a gyászt
elvethetném,
Rózsám ismét
szerethetném.
Nem adják a rózsám
nekem,
Csak titokban
szerethetem.
Hej búbánat,
keserüség!
Még a testvér is
ellenség.
136.
Beteg az én rózsám
szegény,
Én vagyok a doktor
legény.
Szedek százféle
virágot,
Abból főzök
urusságot.
Beteg az én szivem
tája,
Te vagy annak
patikája.
Ne szedj százféle
virágot,
Ne főzz nekem
urusságot.
137.
Szerettelek egy
ideig,
Keddtől fogva
szeredáig.
Ugy-e rózsám, sok szép
idő,
A mi elmult, vissza nem
jő,
Tizenhárom meg
kettő!
Szerettelek rózsám
nagyon,
De már annak vége
vagyon.
A ki miatt vége
vagyon,
Isten annak jót ne
adjon,
Tizenhárom meg
kettő!
138.
Ablakomra süt a
nap,
Összeád minket a
pap;
Összeád nem sokára
Egész élet hosszára.
Majd ha ő lesz a
gazda,
Megtelik a csűr s
pajta,
Gabonával,
marhával,
Az eresz vig
nótával.
Kiülünk a kapuba,
Megszólal a vig nóta,
Én a bölcsőt rengetem
De szép
lesz én Istenem!
139.
Hej ricze, ricze, kukoricza
dercze!
Megcsókollak, gyenge rózsám,
minden áldott este.
Hogyha eljössz
hozzánk a fagyon, a fagyon,
Patkód ne
kopogjon nagyon, de nagyon!
140.
Tóba fürdik a
rucza,
Lebúvik utána,
Kéret engem a kovács,
Nem megyek hozzája.
Jaj anyám, a
kovács!…
Olyan mint egy szenes zsák
–
Nem megyek
hozzája.
141.
Kinek szeretője
nincsen,
Annak egy csepp esze
sincsen.
Lám, én nekem van
kedvesem,
Találtam egyet a
héten.
Nincsen annak semmi
baja,
Kinek szeretője
barna.
Lám, az enyim csak egy
szőke,
Mégis csókot kapok
tőle.
De van annak mégis
baja,
Kinek szeretője
barna.
Mert a barna
kecsegtető,
De a szőke hű
szerető.
142.
Kerek a káposzta,
Borúl a levele;
Búsul a kis leány,
Hogy nincs
szeretője.
Hej, ne búsulj, ne
bánkodj’,
Ne is
siránkozzál,
Megsegit a jó
Isten,
Csak jól
imádkozzál.
143.
Virágos kert
közepibe
Énekel a
fülemile.
Fülemile mind azt
fujja:
Valamennyi legény
csalfa.
144.
Kis menyecske, nagy
menyecske,
Mért nem jöttél tegnap
este?
Ha az este jöttél
volna,
Egy pár csókot kaptál
volna.
(Karatna.)
145.
A szeretőm
elhagya,
Más miatt
megtagada;
A ki miatt
elhagya,
Száradjon meg mint a
fa.
Térj meg rózsám, térj még
vissza,
Látod ruhám könnyem’
iszsza.
Ha még nem térsz rózsám
vissza,
Menj el, ne lássalak
soha.
(Kis-Baczon.)
146.
Kis-Baczonba’ gombos inget
viselnek,
A legények házasodni nem
mernek.
Mind is olyan a mostani
menyecske,
Szép az ura, szebbet
szeret mellette.
147.
Kis kutya, nagy
kutya,
Ne ugass hiába!
Van nekem szeretőm
Majd minden utczába’.
Van nekem
szeretőm
Egy utczába’
kettő,
Szőke is, barna
is,
Szeret
mindakettő.
A szőkét nem
adnám
Kis
Magyarországért,
De még a barnát
sem
Széles ez
világért!
148.
Udvaromon arany vállu, arany
kút,
Abból iszik arany kakas, arany
tyúk.
Arany kakas csak azt
kukorikolja:
A szeretőm Csehországba’
katona.
149.
Kis szekeres, nagy
szekeres,
Mindig a szép lányra
keres.
Mig a szekere oda
jár,
Száz forintnak végire
jár.
Azt üzente a
szekeres:
Kell-e rózsám ruha,
veres?
Nem kell nekem ruha,
veres,
Maga sem kell a
szekeres.
Azt üzente a
mészáros:
Kell-e rózsám gyürü,
páros?
Nem kell nekem gyürü,
páros,
De maga sem a
mészáros.
Azt üzente az
új-boltos:
Kell-e rózsám ruha,
rojtos?
Nem kell nekem ruha,
rojtos,
De maga sem az
új-boltos.
Üzente a
csizmadia:
Kell-e rózsám piros
csizma?
Nem kell nekem piros
csizma,
Hanem maga
csizmadia!
150.
Haragusznak rám a
lányok,
Hogy én más faluba
járok.
Csili-csallalárom,
csili-csallalárom!
Hogy én más faluba
járok.
Ne haragudjatok
lányok,
Szeretőm van, ahhoz
járok.11)
Csili-csallalárom, stb…
Szeretőm
van, ahhoz járok.
Azért járok más
faluba,
Ott nem beszél minden
rusnya.
Csili-csallalárom,
stb…
Ott nem beszél minden
rusnya.
151.
Micsoda csárda ez, de
csinos!?
Van-e benne szép lány,
takaros?
Ha nincs benne szép lány,
takaros,
Bolonduljon meg a
korcsmáros.
Micsoda falu ez, de
fakó!?
Van-e benne
vendégfogadó?
Ha nincs benne
vendégfogadó,
Nincs is benne szép
lány, eladó!
152.
A hévizi piaczon,
piaczon,
Rózsát árul egy asszony, egy
asszony.
Szálát adja petákon,
petákon,
Párját adja forinton,
forinton.
Azt a rózsát megveszem,
megveszem,
Galambomnak felteszem,
felteszem.
Szálát teszem egy csókért,
egy csókért,
Párját teszem száz
csókért, száz csókért.
(Köpecz.)
153.
Tám azt hiszed,
mákvirág,
Belőled áll a
világ.
Van náladnál szebb
virág,
Abból sem áll a
világ!
154.
Egyszer ide, másszor
tova,
Van a súlynak kedve
sova.
Nekem kedvem csak úgy
vóna,
Ha Juliska is itt
vóna.
HAZAFIÚI ÉS KATONADALOK.
BENEDEK ELEK ÉS SEBESI JÓB GYÜJTÉSE.
A gőzösnek
ablakába
Kinyilott a fejér
rózsa.
Két felé hajlott az
ága
Székely huszár
kalapjába’.
A gőzösnek hat
ablaka,
Nyujtsd ki rózsám kezed
rajta.
Nyujtsd ki rózsám
utoljára…
Bú temet el nem
sokára.
Üt az óra kakas
szóra,
El kell válni
viradóra.
Adj egy csókot
utoljára
Kedvesednek
ajakára.
2.
Végig mentem udvarhelyi
piaczon,
Piros pántlika vagyon a
csákómon.
Piros pántlikára vagyon
felirva:
Három esztendeig leszek
katona.
Zsendelyezik a szebeni
kaszárnyát,
Vállogatják a legénynek a
javát.
Jól tudom, hogy én leszek a
legelső,
Édes rózsám, hosszu három
esztendő!…
3.
Szépen szól a francziának
bandája,
Talám nincs a németnek
katonája.
Erdélyország fővárosa
Kolozsvár,
A franczia a némettel
szembe’ áll.
Messze földre visznek bé
katonának,
Mondd meg pajtás az én
kedves babámnak,
Hogy ne várjon s ne
sirasson hiába,
Holnap után visznek
egy nagy csatába.
Ha levágnak, ott maradok a
síkon,
Ha elfognak, főbe lőnek jól
tudom.
Édes rózsám, igy is ugy is:
meghalok…
Csillagokból nézek akkor
reátok.
4.
Csörgedeznek a
patakok,
Elhultak a szép
magyarok.
Magyarország igaz
testvér,
Huzza őt Erdélyhez a
vér.
Látja Erdély
pusztulását,
Elhagyta házát,
lakását.
Ilyen nagy tél s tüz
idején
Megjelent a harcz
mezején.
5.
Könnyü neked
rózsám
Palotán sétálni,
De bajos én nekem
Künn az esőn állni.
Gyönge lábam
fázik,
Köpenyegem ázik.
Piros pej paripám
Kert alatt bánkodik.
6.
Jaj de boldog az az édes
anya,
Kinek nincsen husz esztendős
fia.
A mi urunk maga is husz
éves,
Hát a magyar hogy ne volna
kedves!
Kék átilla szoritja
testemet,
Sárig sinór búsitja
szivemet.
Sárig sinór, fekete
közepe…
Igy van szőve a magyar
élete!…
Ferencz Józsi most lett magyar
király,
Ilyen hamar rékrutákat
kiván.
Engemet is huszárnak
irának,
Alájam is paripát
adának.
A gőzösnek hat erős
kereke,
Bárcsak hamar izré-porrá
törne!
Hogy ne vinne engemet el
oda,
Messze földre, idegen
országba!…
7.
Kesereghet az az
anya,
Kinek két fia
katona.
Egyik huszár, a más
gyalog,
Úgy kerülik az
országot.
Egyik baka, a más
huszár,
Pesti kaszárnyába
sétál.
Pesti kaszárnya repedj
meg!
Két szép fiam szabadulj
meg!
Szabadulnánk, ha
lehetne,
Ha Ferencz császár
engedne.
Szabadságunk el van
zárva
Ferencz császár
ládájába.
Elveszett a láda
kulcsa,
Nem szabadulunk meg
soha.
Megkerül a láda
kulcsa,
Megszabadulunk
valaha!
8.
Édes anyám, sokszor intél a
jóra,
Hogy ne menjek korcsomába
borinnya.
Ha betörik az én gyenge
fejemet,
Ki mossa ki az én véres
ingemet?
Édes anyám, mi vagyon a
kasztenbe?
Ha dió van, adjon nekem
belőle.
Úgy sem őrzöm sokáig a
dióját,
Viselem az ő felsége
csákóját.
Édes anyám, mi vagyon a
szekrénybe?
Ha kenyér van, adjon
nekem belőle.
Úgy sem őrzöm sokáig a
kenyerét,
Hordozom az ő felsége
fegyverét.
Édes anyám, mi vagyon a
kasztenbe?
Ha alma van, adjon nekem
belőle.
Úgy sem őrzöm sokig az
almáját,
Viselem az ő felsége
nadrágját.
9.
Csehországba voltunk
veszedelembe,
Ott hullott le sok szép
magyar a földre.
Még a nap is gyászba
borult felettünk,
Úgy gyászolta
szegény magyar nemzetünk.
Piros rózsa hullatja a
levelét,
Sok szép legény elveszté az
életét.
Temetőbe ki kiséri
ezeket?
Fejfájokra ki irja fel
nevöket?
Csak egy sir van ötnek-hatnak
megásva,
De név nincsen fejfájokra
felvágva.
Csak egy kereszt van
emlékre felásva,
Sirhat az is, ki ezt
a sirt meglátja.
10.
Herczeg Józsi lovas
regimentje,
Haj! de szép egy Isten
teremtése!
Hej! bakaságomért nem
adnék egy kecskét,
Miből kifejhetnék
egy csipor tejecskét,
Miből
eltarthatnék egy barna menyecskét!
11.
Reggel korán megütötték a
dobot,
Kiadták a kemény
parancsolatot:
Indulni kell a
csatára!
Csókot sem adtál
orczámra,
Angyalom!
Ha meghalok vagy a csatán
elesem,
Válaszsz egyet mást magadnak
helyettem.
Válaszsz egyet jót
helyettem,
Mert én tőled
megérdemlem,
Galambom!
Ha meglőnek, pajtásim
eltemetnek,
Meghagyom, hogy a
sirfámra irják fel:
Itt nyugszik egy
hű szerető,
Hazájáért hiven
küzdő
Önkéntes!
12.
Hull a golyó, fütyölnek a
kartácsok,
De én azért vitéz módra
helytt állok.
Csak az édes hazámról
gondolkozom,
Mikor lesz az, hogy én
őt megláthatom?
Édes rózsám ne sirass te
engemet,
Gyász-temető megnyugtatja
testemet.
Édes rózsám, arra kérlek
tégedet,
El ne feledd gyönge rózsád,
ha lehet!
13.
Ablak alatt egy rózsafa nem
látszik,
Minden éjen hajnal előtt
virágzik.
Terem rajta piros rózsa, jó
szagu,
Édes rózsám, mért vagy olyan
szomoru?
Hogy ne volnék, édes rózsám,
szomoru,
Nagy-Szebenbe’ most foly a
nagy háboru.
El kell menni masirozni
messzire,
Itt kell hagynom gyönge
rózsám s nincs kire.
Reád bizom édes kedves
barátom,
Éljed vele világodat, nem
bánom.
Én is éltem egy időbe’, azt
bánom,
Édes kedves, gyenge rózsa
virágom!
(Bethfalva.)
14.
Soha sem vétettem
Falum határának,
Mégis besoroztak
Engem
katonának.
Huszárnak
soroztak,
De bakkancsot
adtak.
Verje meg az
Isten!
De
megbusitottak!
Kértem a
kapitányt:
Adjon egy
paripát;
Úgy viselem
gondját,
Nem kap benne
hibát.
Ezzel a kapitány
Nagyon megörüle:
Itt
van száz rémonda,
Válaszszál
belőle!
Száz rémonda
között
Fel s alá
sétálék,
Egy fakó
csikónak
Faránál
megállék.
Ez lesz jó, ez lesz
jó,
Ez a fakó csikó!
Ebből lesz, ebből lesz
Igaz huszári ló!
(Fiátfalva.)
15.
(Ugyanaz más változatban)
Sohasem vétettem
Falum birájának,
Mégis besoroza
Engem
katonának.
Huszárnak soroza,
De bakkancsot ada,
Verje meg az Isten!
De
megszomorita!
Udvarom, udvarom,
Szép kerek udvarom!
Nem seper ki többet
Az én gyenge
karom.
Udvarom közepén
Vagyon egy almafa,
Ahhoz van megkötne
Egy fakó
paripa.
Fel is van
nyergelve,
Fel is
kantározva,
Gyere édes
rózsám,
Bujdossunk el
rajta!
(Kis-Kada.)
16.
Szabjad nekem rózsám a gyolcs
inget,
Idegen országba visznek el
engemet.
Ha meglőnek, jó lesz a
sebemre,
Ha meghalok, eltemetnek
benne.
Ha meghalok, szépen
temessetek,
Hat legénynyel sirba
vitessetek.
Koporsóm fejére koszorut
kössetek,
Sirom fölé pedig rózsát
ültessetek.
17.
Katonának vagyok
irva,
Ki van a két szemem
sirva,
Katonaságom se’
bánom,
Csak édes anyám
sajnálom.
Ki van a két szemem
sirva,
Mert a rózsámat más
birja.
A csalfa rózsám se’
bánom,
Csak szabadságom
sajnálom.
18.
Debreczentől nincsen messze a
vasút,
Azon mene, azon mene el
Kossuth.
Elvitte a
koro-koro-koronát,
A magyarnak minden
jovát, bónumát.
Visszatér ő még valaha,
valaha,
Haza jő még az a fényes
korona.
Felderül még a magyarnak a
napja,
Akkor leszen a németnek
bánata.
Muszka lova érdemli meg a
zabot,
Az nyerte meg Erdélyt s
Magyarországot.
Hallgatással verje
Isten örökké…
Hej a magyart
rabbilincsbe zárta bé.
Tizenkét év elég sajnos volt
nekünk,
Mert a zsarnok kiszivta piros
vérünk.
Szaladj, hordjad nyálas
szájad előlünk,
Mert mi, hidd meg,
hogy sohasem szerettünk.
Nagyon meggyült a némettel a
bajunk,
Azért hogy ő szereti az
országunk.
Szaladj német! czo ki
innen, takarodj’!
Mert ha nem mégy,
levágom a nyakadot.
A te orrod hosszusága másfél
sing,
Portubákkal meg van rakva majd
félig.
A te füled olyan, mint egy
nagy lapát,
Ette volna meg a te édes
apád.
Könyökéből sirat téged a
magyar,
Szekeresről gondoskodik csak
hamar.
Plutó urnak s a pokolnak
fiai:
Drumó, Mómus és Pilon hordjanak
ki!
Kormos vize kiöntött a
mezőre,
Isten veled édes rózsám,
örökre!
Nem fogok én ajtód előtt
sétálni,
Jaj de nehéz tőled, rózsám,
megválni!
El kell menni masérozni
messzire,
Itt kell hagynom a rózsámat
s nincs kire.
Reád bizom édes kedves
barátom,
Éljed vele világodat nem
bánom.
Nincsen kedvem, mert
elkedvetlenedtem,
Itt kell hagynom
kit igazán szerettem.
De megadja a jó
Isten azt érnem:
Meglátom még kit
igazán szerettem.
* *
Kis kertemben egy rózsafát
ültettem,
Melyet minden hajnalba’
megöntöttem.
Terem rajta piros rózsa,
jószagu,
Értted vagyok, édes rózsám,
szomoru.
(Kis-Baczon)
20.
Édes anyám, haj de szépen
neveltél!
Mikor engem karjaidon
rengettél.
Akkor mondtad: jó leszek
katonának,
Besoroznak egy szép magyar
huszárnak.
De szépen szól az ezered
bandája,
Haj de messze hallik annak
zugása!
Jertek fiúk, álljunk be
katonának,
Öltözzünk fel egy szép
magyar huszárnak!
21.
Udvarom, udvarom,
Szép kerek udvarom!
Nem seper ki többet
Az én gyenge
karom.
Udvarom közepén
Vagyon egy almafa,
Ahhoz van megkötve
Egy bársony
paripa.
Fel is van
nyergelve,
Fel is
kantározva,
Jere édes
rózsám
Bujdossunk el
rajta!
Verje meg az
Isten
Azt az édes anyát,
A ki katonának
Neveli a fiát.
Husz évig neveli
Világ pompájába’,
Azután pedéglen
Temetteti
gyászba
22.
Este jött a parancsolat
számunkra:
Indulni kell székely fiak
a harczra!
Sirtam mint a
záporeső,
Hogy tőled búcsuzni
késő,
Angyalom!
Koránt reggel megütötték a
dobot,
Kiadták a kemény
parancsolatot:
Indulni kell a
csatára!
Csókot sem adtam szép
szádra,
Angyalom!
Ha meghalok vagy a csatán
elesem,
Meghagyom, hogy a fejfámra
irják fel:
Itt nyugszik egy hű
szerető,
Honáért hiven
küzködő
Székelyfi!
Ha az Isten haza hozna még
egyszer,
Megkérdezném: mit fogadtál
ezerszer?
Hogy mindaddig hivem
maradsz,
Mig tart a muszkával a
harcz
Erdélyben!
23.
Tisza partján van egy hajó
kikötve,
Abba’ van egy Miklós-huszár
megölve.
Kék átilla mellére van
gombolva,
Édes anyja felette áll,
siratja.
Menj el haza édes anya, ne
sirasd,
Van még otthon három árvád,
neveld azt.
Nem megyek én, nem
nevelek több árvát,
Nem adok én a
császárnak több huszárt.
24.
Házam megett egy almafa nem
látszik,
Mégis minden hajnal előtt
virágzik.
Terem rajta piros alma, de
nem jó,
El kell menni katonának, – az
sem jó.
25.
Falu végén de szépen
muzsikálnak!
Hivnak engem verbunkos
katonának.
Bé is állok verbunkos
katonának,
Ha a rózsám felöltöztet
huszárnak.
Öltöztess fel édes rózsám
huszárnak,
Hogy álljak be verbunkos
katonának.
26.
Kedves rózsám virágos kis
kertje
Rozmarinttal körül van
ültetve,
Rozmarintszál, bazsa
rózsa-levél,
Látom én már, hogy a
másé levél.
Hajlandó vagy mint a réten a
nád,
Azt gondoltam nekem nevelt
anyád,
De már látom, hogy nem neked
nevelt,
Jobb vállamon hordozom a
fegyvert.
Megérik a szőlő nem
sokára,
Árván marad a töve
utána,
Te is árván maradsz szép
angyalom,
Most már nekem el kell
masiroznom.
Magasan jár a csillag az
égen,
Ki könyörül a szegény
legényen
Elpanaszlom búmat egy
madárnak,
Kiénekli az egész
világnak.
(Kis-Baczon.)
27.
Azért hogy én barna fattyu
vagyok,
Szőke kis lány szeretője
vagyok.
Szeret is ő engemet
igazán,
El is veszem majd a szüret
után.
Azért hogy én ki vagyok már
irva,
Ne sirj rózsám, nem leszek
katona.
Lesz még talán a biró oly
szives:
Megtagadja, hogy vagyok husz
éves.
28.
Baczon vize folydogál
csendesen,
Az én rózsám zokog
keservesen.
Zokoghatsz is, mert
elszalasztottál
Egy oly hivet, kit
rég ohajtottál.
Minek varrod rózsám azt az
inget?
Mikor engem katonának
visznek.
Ha megvágnak, jó lesz a
sebemre,
Ha meghalok, hideg
tetememre.
(Kis-Baczon.)
29.
Életemnek komolyságát
elértem,
Mit reméltem, én azt el nem
érhettem.
Jobb vállamon
katona-fegyver csörög,
Bús szivem a
jó Istenhez könyörög.
Lerajzolom a nevemet
feketén,
E világon egy bús fiu vagyok
én.
A kinek nincs országa, se’
hazája:
Elbujdoshat akármelyik
pusztába.
Eddig valék kis hazámnak
lakója,
Most már vagyok az országnak
vándora.
Ifjuságom virága itt hervad
el,
Ifju éltem gyászos homály fedi
el.
Bánatomtól nem tudok én
megválni,
Mert a császárt hüséggel
kell szolgálni.
Nézhetek én akár alá,
akár fel,
Bús életem napja többet nem
jő fel.
30.
Nem hitted rózsám: katona
vagyok én,
Majd elhiszed, ha
elmasérozom én.
Visznek, visznek,
Lengyelország felé,
Sirva nézek
kedves hazám felé.
A ki magyar fogja meg a
kezem,
Isten tudja: lát-e többé vagy
sem.
Ezer ágyu van a harcz
mezején,
Igy hát rózsám, katona
leszek én.
Addig engem el ne
temessetek,
A rózsámnak levelet
küldjetek.
Világoskék legyen az én
koporsóm,
Barna kis lány mellette
siratóm.
(Nagy-Baczon.)
31.
Jő az idő, husz év közelget,
jaj!
Mi jöhet rám abba’ Istenem,
jaj!
Mit már rám az Isten, nem
tudhatom,
A sorozást hogyha le kell
járnom.
Eltelt eddig az én vig
életem,
De már nem t’om, hogy mi lesz
én velem.
Katonának visznek el
engemet,
Búsuld rózsám, gyászos
életemet!
Busuld rózsám gyászos
életemet,
Mind te értted szenvedem
ezeket.
Szőke kis lány, te vittél a
vizre,
Te vittél a
katona-életre.
32.
Kitörött a rózsám kis
ablaka,
Az én rózsám sirva néz ki
rajta.
Ne sirj rózsám, ne könyezz
alatta,
Haza jövök három-négy év
mulva.
Megsikolt a gőzös
masinája,
Most indulok
Károly-Fehérvárra.
Most megyek s hogy
mikor jövök vissza,
Azt egyedül a jó
Isten tudja.
Ha meghalok, ott is
eltemetnek,
Hat legénynyel ott is
kivitetnek.
Sárig hompok nyomják a
mellemet,
Édes rózsám ne sirass
engemet.
33.
Sirhatsz édes apa s
anya,
Kinek két fia
katona.
Egyik baka, másik
huszár,
Pesti kaszárnyába’
sétál.
Pesti kaszárnya repedj
meg,
Két szép fiam szabadulj
meg
Szabadulnánk, ha
lehetne,
Ha József császár
engedne.
Szabadságunk el van
zárva
József császár
ládájába.
Nincs olyan kulcs, hogy
találja,
Nyolcz esztendő majd
kizárja!
34.
De szépen megy a hajó a
vizen!
De szépen szól a madár a
réten!
Szállj le, szállj le kis madár
a földre,
Vidd el az én levelemet
messze.
Add oda azt a rózsám
kezébe,
Hogy jussak a távolban
eszébe.
Mert én voltam igaz
szeretője,
Tiszta szivem gyászol
mindig értte.
Zavaros a Tisza vize
nyárba’,
Ha felárad szépen a
partjára;
Ha megfujja záporeső
szele…
Vajon rózsám jutok-e
eszedbe?
Akkor jutok én neked
eszedbe,
Mikor bú száll szomorú
szivedre.
Szállott már egy, rózsám az
enyémre,
Szálljon másik pár a te
szivedre.
Vásárhelyen végig sütött a
nap,
Rajta sétálok rózsám,
mindennap.
Ha felnézek a magas
egekre,
Sürü könnyek hullanak
előmbe.
Mondd meg rózsám, szeretsz-e
engemet?
Ha nem szeretsz, ne ámitsd
szivemet.
Ha nem szeretsz galambom,
hagyj abba,
Nem varrottak engem a
nyakadba.
Várod rózsám
szabadulásomat?
Vagy tán inkább
csendes halálomat?
Azért várod
csendes halálomat,
Ne töltsem igy
fiatalságomat.
Minden madár siratja a
társát,
Ugyan ki ne szánná a
rózsáját!
Mikor messze tőle sirba
teszik,
A szivére akkora gyász
esik…
35.
Le van az én rózsám
képe
A szivembe
rajzolva,
Értted vagyok gyenge
rózsám
Katonának
kiirva.
Értted élek, halok
is,
Most is értted
szenvedek…
Értted rózsám a mig
élek,
Fekete gyászt
viselek.
36.
Szemeimet
felvetettem
A csillagos
egekre,
Ott láték egy bús
gerliczét
Hazám felé
repülve.
Állj meg te bús
gerlicze,
Vidd el azt a
levelet,
Mondd meg az én
édesemnek,
Ne sirasson
engemet.
Csehországnak külső
szélén
A csatába kell
menni,
Bucsuztató
levelemet
Most akarom
megirni.
Búcsuzom a
hazámtól,
Felnevelő
dajkámtól,
Jaj Istenem, gyenge
rózsám,
Hogy váljunk el
egymástól!…
(Karatna.)