Mesék és mondák.
- A halál és a vén asszony 436
- A kis gömböcz 432
- A kis gyertya 460
- A loncsos medve 427
- A vasfejű ember 375
- Az aranyhajú tündér királykisasszony 440
- Az éjféli táncz 424
- Az már nem igaz! 456
- Az özvegy asszony fia 398
- Haragszol szolga? 412
- János királyfi és Szélike 389
- Tülökvár 410
BALLADÁK ÉS ROKONNEMÜEK.
1.
GYÖNGYVÁRI KATICZA.
„Istenem,
istenem!
Ugyan mi lelt
engem?
Három rőf
pántlika
Körűl nem ér
engem;
Eddig egyet
vettem,
Bokorra
kötöttem,
De már hármat
vettem:
Bokrot nem
köthettem.“
‚Lányom, édes
lányom,
Gyöngyvári
Katiczám!
Hogy’ van a te
ruhád?!
Elől rövidedik,
Hátúl hosszabbodik.‘
„Anyám, édes
anyám,
Kedves édes
anyám!
Szabó nem jól
szabta,
Varró nem jól
varrta.“
‚Lányom, édes
lányom.
Gyöngyvári
Katiczám!
Szabó is jól
szabta,
Varró is jól
varrta…
Verje meg az
isten
A te
roszvoltodat!‘
„Anyám, édes
anyám,
Kedves édes
anyám!
A ki a nagy
hétben
Hétszer
megkéretett:
Attól van
énnekem
Hét hónapos
terhem!“
‚Lányom, édes
lányom
De nagy szajha
lettél,
Engem a házamba’
Megszégyenitettél…
Vigyétek, vigyétek,
Katonák,
vigyétek!
Mélységes
tömlöczöm
Mélyére
tegyétek!‘…
‚Lányom, édes
lányom
Gyöngyvári
Katiczám,
Ugyan mit
álmodtál
E hosszu
éjtszakán?‘
„Az én sárga
keztyűm
Az én kezemen
volt,
Az én piros czipőm
Az én lábamon volt.“
‚Lányom, édes
lányom,
Gyöngyvári
Katiczám!
A te sárga
keztyűd:
Lesz a
kimulásod,
A te piros
czipőd
Lesz a
vérontásod!‘
„Engedjetek
egyet:
Hadd irok levelet
Az én galambomnak,
Árhádi Jánosnak.
Az én hüvelyk
újjam
Az én iró pennám,
Az én könnyhullásom
Az én iró tentám. –
Hollóm, édes
hollóm
Vidd el
levelemet,
Az én
galambomnak,
Árhádi
Jánosnak!“
A hollótúl ne
küld,
Mert a holló
olyan:
A hol dögöt
talál,
Ott mindenütt
leszáll.
„Szarkám, édes
szarkám,
Vidd el
levelemet
Az én
galambomnak,
Árhádi
Jánosnak!“
A szarkától se
küld,
Mert a szarka
csacska,
Titkos
verseidet
Nem igen
tagadja.
„Fecském, édes
fecském,
Vidd el
levelemet
Az én
galambomnak,
Árhádi
Jánosnak.
Ha útban
találod:
Tedd a jobb
vállára,
Ha otthon
találod:
Tedd a
tányérjára!“…
„‚Kocsisom,
kocsisom,
Kedves
fullajtárom!
Fogd be a
lovakat
A fekete
gyászba,
Most viszik
galambom
A halál-órára!…
Testem a testeddel
Egy sirban nyugodjon!
Vérem a
véreddel,
Egy patakot
folyjon!
Lelkem a
lelkeddel,
Egy istent
imádjon!…‘“
2.
ISTENEM, ISTENEM…
Istenem, istenem,
Ugyan mi lelt engem!
Három rőf pántlika
Körűl nem ér
engem;
Eddig csak egy rőföt
vettem,
Mégis bokorra
kötöttem,
De már hármat
vettem,
Bokrot nem
köthettem.
Verje meg az
isten
A szomszédunk
fiát,
Most jutott
eszembe,
Hogy egy éjjel itt
hált;
Bizonyosan az az
oka,
Hogy be nem ér a
pántlika.
Mi haszna
születtem,
Szomoru
életem!
Rajtad kivűl senkim
sincsen,
Könyörűlj hát rajtam
kincsem!
3.
SZÉP ILONA.
Kihajtottam
ludaimat
Ludas parlagra.
Utána ment biró fia
Egy piszkafával,
Addig hajtá,
hajigálá;
Agyonhajitá
Előljáró, szépen szóló,
Gangos gúnárom’…
– Isten jó nap!
biró uram,
A kend
házában!
– Fogadj isten! szép
Ilona,
Az én házamban!
Mért jöttél te szép Ilona
Az én házamba?
–
Azért jöttem, biró uram,
Kelmed
házába:
Kihajtottam
ludaimat
Ludas
parlagra,
Utána ment kelmed
fia
Egy piszkafával,
Addig hajtá, hajigálá:
Agyonhajitá
Előljáró, szépen
szóló,
Gangos gúnárom’!
– Mit kérnél te, szép Ilona,
A te lúdadért?
– Azt
kivánom, biró uram,
Szép
gúnáromért!
A lábáért, a
kettőért,
Arany kanalat;
A szárnyáért, a kettőért,
Két arany tálat,
A
fejéért, a nyakáért
Egy-egy
aranyat,
Szépen kiáltó
torkáért
Arany
trombitát,
Minden öreg
tollaiért
Tornyos
nyoszolyát!
– Nem adok én, szép
Ilona,
A te lúdadért…
Oda adom a fijamat,
Legyen a tiéd.
– A kell nekem,
biró uram,
Nem is kell
egyéb!
4.
A KIRÁLYFI.
Egyszer egy
királyfi
Mit gondolt
magába’,
Hm, hm, hm, ha, ha,
ha,
Mit gondolt
magába’.
Felöltözött
szépen
Kocsisi ruhába,
Hm, hm, hm, ha, ha, ha,
Kocsisi ruhába,
Elment házasodni,
Biró lányát kérni,
Hm, hm, hm, ha, ha, ha,
Biró
lányát kérni.
– Jó napot, jó
napot,
Biró uram lánya!
Hm, hm, hm, stb.
– Adjon isten
kendnek,
Kendnek,
kigyelmednek!
Hm, hm, hm,
stb.
Üljön le itt
nálunk,
Nálunk a
padkára.
Hm, hm, hm,
stb.
– Nem azért jöttem
én,
Hogy itten leüljek.
Hm, hm, hm, stb.
Hanem azért
jöttem:
Jöszsz-e hozzám vagy
sem?
Hm, hm, hm,
stb.
– Nem megyek én
kendhez,
Kocsisi
legényhez.
Hm, hm, hm,
stb.
Mert én gazdag
vagyok,
Gazdag legényt
várok.
Hm, hm, hm,
stb.
Van itt a
szomszédban
Kosárkötő
lánya.
Hm, hm, hm,
stb.
Elmegyen az
kendhez,
Kendhez,
kigyelmedhez.
Hm, hm, hm,
stb.
Elment a királyfi
Kosárkötő lányhoz.
Hm, hm, hm, stb.
– Jó napot, jó
napot,
Kosárkötő lánya!
Hm, hm, hm, stb.
– Adjon isten
kendnek,
Kendnek,
kigyelmednek!
Hm, hm, hm,
stb.
Űljön le itt
nálunk,
Nálunk a
lóczára.
Hm, hm, hm,
stb.
– Nem azért jöttem
én,
Hogy itten leűljek.
Hm, hm, hm, stb.
Hanem azért
jöttem:
Jöszsz-e hozzám, vagy
sem?
Hm hm, hm,
stb.
– Elmegyek én
kendhez,
Kendhez,
kigyelmedhez,
Hm, hm, hm,
stb.
Mert én szegény
vagyok,
Gazdagra nem
vágyok.
Hm, hm, hm,
stb.
Elment a királyfi
Szép palotájába.
Hm,
hm, hm, stb.
Felöltözött
szépen
Királyi ruhába.
Hm, hm, hm, stb.
Elment házasodni,
Biró lányát kérni.
Hm, hm, hm, stb.
– Jó napot, jó
napot,
Bíró uram lánya!
Hm, hm, hm, stb.
– Adjon isten
kendnek,
Királyi
felségnek!
Hm, hm, hm,
stb.
Űljön le itt
nálunk
Ide a lóczára.
Hm, hm, hm, stb.
– Nem azért jöttem
én,
Hogy itten leűljek.
Hm, hm, hm, stb.
Hanem azért
jöttem:
Jöszsz-e hozzám, vagy
sem?
Hm, hm, hm,
stb.
– Elmegyek én
kendhez,
Királyi
felséghez,
Hm, hm, hm,
stb.
Mert én gazdag
vagyok,
Gazdag legényt
várok.
Hm, hm, hm,
stb.
– Nem kellesz már
nékem
Ebadta kurvája!
Hm, hm, hm, stb.
Eljön már
énhozzám
Kosárkötő
lánya.
Hm, hm, hm,
stb…
Elment a királyfi
Kosárkötő lányhoz.
Hm, hm, hm, stb.
Megesküdött
szépen
Kosárkötő
lánynyal.
Hm, hm, hm,
stb.
Haza vitte őtet
Szép palotájába.
Hm,
hm, hm, stb.
Talán most is
élnek,
Hogyha meg nem
haltak,
Hm, hm, hm, ha, ha,
ha,
Hogy ha meg nem
haltak.
5.
UGYANAZ MÁS VÁLTOZATBAN.
Isten jó nap,
isten!
Gazdag biró
lánya.
Tótórum táncza,
Sórumorikája.
– Isten hozta,
isten!
Szegény gubás
legény.
Tótórum táncza,
Sórumórikája.
Űljön le kend
nálunk
Ide a lóczára.
Tótórum stb.
– Nem azért jöttem
én,
Hogy én itt leűljek.
Tótórum stb.
Hanem azért
jöttem:
Jöszsz-e hozzám, vagy
sem?
Tótórum stb.
– Bizony nem megyek
én
Szegény gubás legény.
Tótórum stb.
Amott a
szomszédban
Kosárkötő
lánya.
Tótórum
stb.
– Isten jó nap,
isten!
Kosárkötő lánya.
Tótórum stb.
– Isten hozta,
isten!
Szegény gubás
legény.
Tótórum,
stb.
Űljön le kend
nálunk
Ide a karszékre.
Tótórum stb.
– Nem azért jöttem
én,
Hogy én itt leűljek.
Tótórum stb.
Hanem azért
jöttem:
Jöszsz-e hozzám, vagy
sem?
Tótórum stb.
– Bizony elmegyek
én
Szegény gubás legény.
Tótórum stb.
… Gubámat
letettem,
Subámat
felvettem.
Tótórum stb.
– Isten jó nap,
isten!
Gazdag biró
lánya.
Tótórum
stb.
– Isten hozta,
isten!
Gazdag subás
legény.
Tótórum
stb.
Űljön le kend
nálunk
Ide a lóczára.
Tótórum stb.
– Nem azért jöttem
én,
Hogy én itt leűljek.
Tótórum stb.
Hanem azért
jöttem:
Jöszsz-e hozzám, vagy
sem?
Tótórum stb.
Bizony elmegyek
én,
Gazdag subás legény.
Tótórum stb.
– Nem kellesz már
nékem,
Ha akkor nem
jöttél.
Tótórum
stb.
Van már nékem más
is,
Náladnál szebb s jobb
is.
Tótórum táncza,
Sórumórikája
6.
ÁDÁM ÉS ÉVA.
Halljatok ujságot az
életben,
Ádámról, Éváról az
Édenben.
Egyszer, hogy megunta magát az
Ur,
Egy nagy darab sárból Ádámot
gyúr.
De hogy Ádám meg ne unja
magát,
Azért gondolta ki az Ur
Évát.
Midőn Ádám aludt,
unalmából
Évát szabta görbe
bordájából.
S midőn Ádám apánk
felhorkantott,
Éva élt és szemébe
vigyorgott.
„Ho, hó! – felszólt az Ur –
mit akartok?
Jertek csak, egy almafát
mutatok.
A melynek gyümölcse tiltva
vagyon,
Ha esztek: helybe ott csaplak
agyon!“
De Éva mihelyt a fához
juta:
Egy almát Ádám’ szájába
duga.
És Ádám belőle annyit
rágott,
Haskérgén a Manó lyukat
vágott.
És az Úr kiálta: „Mihály!“ – s
legott
Elmondja neki a
disznóságot.
Szór Mihály mérgében nagy
átkokat,
Fültövön csípi a gaz
fajokat.
S nem szánva meztelen
szemérmöket
Kilöki az ajtón ő
kelmöket.
„Most czo ki! a földön
bujdossatok,
Fiakat, lányokat
alkossatok!
Te pedig, Mihály, tedd be az
ajtót,
Mert azok ott kinn se
csinálnak jót!“
7.
MAGAS A PARTJA…
‚Magas a partja, friss a viz
benne,
Itasd meg, rózsám, lovamat
benne!‘
„Jaj nem itatom
én,
Mert kicsiny vagyok
én,
Félek én tőle.
A te lovadnak hegyes
patkója,
Ha közel mennék hozzá,
megrugna;
Jaj nyomorék
lennék,
Férjhez nem
mehetnék,
Meghalnék
búmba’!“
‚Ne félj, galambom, lovam nem
hamis,
Szelid vagyok én, szelid lovam
is.
Nem rug, nem
haragszik,
Ha friss vizet iszik,
–
Megnyal tégedet.‘
„No hát galambom, majd
megitatom,
S ha engem megrug, lelked
okolom;
Majd jól
megitatom,
Jó fűre is
hajtom
Kedves
angyalom!“
8.
JÁNOS.
Sirva sétál a kapuban
János,
Kérdi tőle a
gazdasszony:
‚Mi most a baj
János?‘
„Ha az asszony
megengedné,
Hogy a kapun belől
mennék.“
‚Lehet, szivem,
János!‘
Sírva sétál kapun belől
János,
Kérdi tőle a
gazdasszony:
‚Mi még a baj
János?‘
„Ha az asszony
megengedné,
Hogy a ház elébe
mennék.“
‚Lehet, szivem,
János!‘
Sírva sétál a ház előtt
János,
Kérdi tőle a
gazdasszony:
‚Mi még a baj
János?‘
„Ha az asszony
megengedné,
Hogy a pitarba
bemennék.“
‚Lehet, szivem,
János!‘
Sírva sétál a pitarban
János,
Kérdi tőle a
gazdasszony:
‚Mi még a baj
János?‘
„Ha az asszony
megengedné,
Hogy a házba
bemehetnék.“
‚Lehet, szivem,
János!‘
Sírva sétál ben a házban
János,
Kérdi tőle a
gazdasszony:
‚Mi még a baj
János?‘
„Ha az asszony
megengedné,
Hogy az ágyra
felfekhetném.“
‚Lehet, szivem,
János!‘
Sírva fekszik fel az ágyra
János,
Kérdi tőle a
gazdasszony:
‚Mi még a baj
János?‘
„Ha az asszony
megengedné,
Hogy magamhoz
ölelhetném.“
‚Lehet, szivem, János!‘
– –
Mindjárt nem sirt
János.
9.
AZ ELADÓ LEÁNY.
Adj el anyám, adj el, mert itt
hagylak.
– Ne hagyj, édes lányom,
szoknyát vészek.
Ej, nem kell nékem,
mert van nékem!
Adj el anyám, adj el, mert itt
hagylak.
– Ne hagyj, édes lányom,
kötőt vészek.
Ej, nem kell nékem,
mert van nékem!
Adj el anyám, adj el, mert itt
hagylak.
– Ne hagyj, édes lányom,
legényt vészek.
Ej, a kell nékem,
mert nincs nékem!
10.
SZABÓ JÁNOS.
(Töredék.)
‚Messze földre szent
Endrédre
Éretted
fáradtam,
Fáradságom nem
sajnálom,
Csak a lovam
bánom.
Uj erszényem, nincsen
pénzem,
Uj bort ihatnám én,
–
Falu végén uj bort
kezdtek,
Abból itatnám
én.‘
Amoda van egy
palota,
Talán disznó
falka,
Abban fekszik Szabó
János
Gombos
dolmányába’.
Arra mene Magyar
Panni
Kamuka szoknyába’.
‚Panni, szivem, kar kezemre, –
Tanulj emberséget!‘
„Ha az Isten együtt
éltet
Majd többet
tanulunk…“
11.
A KANÁSZ.
(Töredék.)
Bujdosik a disznó
Kilencz malaczával,
Utána a kanász
Üres
tarisznyával.
Fújja furulyáját,
Keserves nótáját,
Hogy ha meglelhetné
Az ő kis
falkáját.
„Kár volna még
nekem
A fán megszáradni,
Sárga bodor hajam’
Szélnek elhordani;
Fekete két
szemem’
Hollónak kiásni,
Vékony gyolcs gatyámat
Szélnek lebegtetni!…“
12.
A KISASSZONY.
Csendes este szállott le a
pusztára,
Elnémult a bodor tinó
kolompja,
Csak egyedül sirdogál a
furulya,
A kisasszony az ablakból
hallgatja.
‚Kinn a pusztán gulyás bojtár
vagyok én,
Ezer darab marhát, lovat
őrzök én,
A kisasszony ha kijön a
pusztára:
Mosolyogva néz a gulyás
bojtárra.‘
Szépen legel az uraság
gulyája,
A kisasszony maga sétál
utána,
Még messziről kiáltja a
gulyásnak:
„Szivem, Bandi, teritsd le
a subádat!“
‚Hogy teriteném én le a
subámat,
Ha behajtják az én falka
gulyámat.‘
„Hiszen azzal, Bandi,
szivem, ne gondolj,
Kiváltja az édes
anyám, ha mondom.“
„‚Lányom, lányom, lányomnak se
mondalak,
Hogy én téged egy gulyásnak
adjalak!‘“
„Nem bánom én, édes anyám,
tagadj meg,
De a szivem a gulyásért
hasad meg!“
„Még a buza ki sem hányta a
fejét,
Már a madár mind kivágta a
szemét.
Jaj istenem, én istenem,
istenem!
Látod anyám, mire visz a
szerelem!…
Megátkozott engem az édes
anyám,
Hogy ne legyen se országom, se
hazám;
Tüske bokor legyen az én
lakásom,
Ott se legyen sokáig
maradásom!“
13.
EZ A KAZAL…
Ez a kazal be
széles,
Szélyel vágta a
ménes;
Czo fel édes
deresem!
Még az éjjel a rózsám
felkeresem.
Ez a kis lány
szomorú,
Nem kell neki
koszorú,
Baba-dunna kell
néki,
Eszemadta! a babája vesz
néki.
Ez a kis lány
szomorú,
A deresre
ráborúl,
Kettőt vág rá a
hajdu,
Eszem azt a piczi száját,
eljajdul.
14.
A PITARAJTÓBAN.
‚Nincs széna, nincs
szalma
A szénatartóba’,
Megszidnak, megvernek
Érted az éjtszaka.‘
„Lesz széna, lesz
szalma
A szénatartóba’,
Megölellek, galambom,
A pitarajtóba’! –
Van széna, van
szalma
A szénatartóba’,
Megcsókollak, galambom,
A pitarajtóba.“
‚Hadd hajtsák, hadd
hajtsák
Az irígyek a
szót,
Máskor is kinyitom
Rózsámnak az ajtót.‘
15.
CSILLAG RAGYOG…
Csillag ragyog, csillag
ragyog,
Babám ablakába’.
Most ment itt el barna legény
Sarkantyus csizmába’.
Utána megy egy kis
lány
Piros papucsába’.
„Gyere vissza édes szivem,
Feküdj az ágyamra!“
Ez a kis lány kárton
ágyát
Magasra vetette,
Barna legény a kalapját
Rajta felejtette.
„Hozd ki, rózsám, kis
kalapom,
Hadd tegyem
fejembe,
Hogy ne süssön, hogy ne
süssön
A nap a szemembe.
Hajadba’ van egy
pántlika,
Kösd a
kalapomra,
Ha elvisznek
katonának,
Rád emlékszem
róla.“
16.
A KIS LÁNY.
Amoda mén egy kis
lány,
Korsót visz a
karján,
Utána a kapitány
Daruszőrű paripán.
‚Állj meg, állj meg te kis
lány!
Adjál egy kis
vizet,
Pengő forintot
adok,
Még meg is
ölellek.‘
„Nem kell nekem a
forintja,
Nem vagyok én
dáma,
Én vagyok az édes
anyám
Legkedvesebb
lánya.
Félre tőlem te
fattyú!
Nem vagyok én
dáma,
Én vagyok az édes
anyám
Egyetlenegy
lánya!“
17.
UGYANAZ MÁS VÁLTOZATBAN.
Amoda megy egy kis
lány,
Korsót visz a
karján.
Utána a kapitány
Daru-szőrü parípán.
‚Megállj, megállj te kis lány!
Adjál egy kis vizet,
Pengő
forintot adok,
Aztán
megölellek.‘
„Nem kell nekem a
pengő,
Nem vagyok én
dáma,
Én vagyok az anyámnak
a
Legkedvesebb lánya.
Amoda egy czimborám, –
Talán meg is látja –
Haza
menünk: az anyámnak
Majd az
megkiáltja.
Ne tréfáljon hát az
úr,
Ne kötődjék vélem,
Isten ucscse megütöm, –
Kitelik ám tőlem!
Ni, ni, bizony
hová nyúl!
Még a kötőm alá,
–
Apja is szemtelen volt
Az urfinak talán?!“
18.
TARJÁN VÉGEN…
Tarján végen van egy kis fehér
ház,
Abban van egy felvetett fehér
ágy,
Rajta fekszik egy barna
menyecske,
Előtte van a rengő
bölcsőcske.
A lábával csak úgy
ringatgatja,
Szép szavával csak ezt
dalolgatja,
„Csicsiss, lelkem, eszem
a szép szádat,
Verje meg a jó isten
apádat!
Ugyan, rózsám, tekints az
egekre,
Ha nem pedig erre a
kisdedre!…“
„‚Tekintettem, mikor
megcsaltalak,
De már mostan istenre
hagytalak.‘“
19.
MOLNÁR MARCSA.
Kovács Zsuzsi söpör a
kapuba’,
Szomszédjának sírva
panaszolja:
Három esztendeje már
mióta
A szép lánya, Mariskája,
szajha.
Földig hajlott a fűzfának
ága,
Molnár Marcsa most is sír
alatta;
Azt siratja, milyen az
élete,
Vincze Ferkó pedig annak
jele.
„Lányok, lányok, rólam
tanuljatok,
A legénynyel ne
barátkozzatok,
Mert a legény hamis,
hamar megcsal,
Hogyha a subájával
betakar.
Vincze Ferkó! tekints az
egekre,
Ha nem, pedig gyászos
életemre!“ –
‚Tekintettem, mikor
megcsaltalak,
Mikor a subámba
takartalak.‘
20.
KECZE SÁRI.
„Szomoru levelet kaptam az
este,
De még szomorubbat szombaton
este,
Az van irva
levelembe:
Nem űlsz, Sári, az
ölembe
Több
este!“
Égető Mihály gatyája, haja
ha!
Megakadt a kapufába haja
ha!
Nem a kapufa fogta
meg,
Kecze Sári markolta
meg,
Haja ha!
‚Ereszd el, Sári, a gatyám,
angyalom,
Ne szomoritsd édes anyám’,
angyalom!‘
„Nem eresztem el a
gatyád’,
Szomoritom apád’,
anyád’,
Angyalom!…
Ritka rózsa, kinek nincsen
levele,
Ritka legény, kinek nincs
szeretője,
Ritka legény, ki azt
tegye,
A kit szeret, hogy
elvegye,
Igaz
a’!“
21.
LEGÉNY, LEÁNY.
Pipi a kendője,
Barna szeretője.
‚Uczczu édes rózsám,
De illenél
hozzám,
Ha az enyém
volnál!‘
„Nem vagyok a
kendé,
Mert kend nyalka
legény;
Ha kendet
megfogják,
Katonának
adják,
Szivem
szomoritják.“
22.
MEGÖLTEK EGY LEGÉNYT…
Megöltek egy
legényt
Hatvan
forintjáért,
A Tiszába
bevetették
Pej
paripájáért.
Tisza be nem
vette,
Partjára kitette,
Arra ment egy halász legény,
Hajójába tette.
Oda ment az
anyja,
Költi, de nem
hallja:
„Kelj fel, kelj fel édes
fiam,
Borúlj a
nyakamba!“
Oda ment az apja,
Költi, de nem hallja:
„Kelj fel, kelj fel édes fiam,
Gyere velem haza!“
Oda ment babája,
Költi, meg is hallja:
„Kelj fel, kelj fel édes rózsám,
Gyere velem haza!“
„‚Csináltatsz-e
nékem
Diófa koporsót?‘“
„Csináltatok, csináltatok
Márványkő koporsót!“
„‚Megsiratsz-e
engem
Három leány
előtt?‘“
„Megsiratlak,
megsiratlak
Egész világ
előtt!“
23.
A BUJDOSÓ.
Udvarom, udvarom, szép kerek
udvarom,
Nem söpri már többé az én
gyenge karom.
Udvarom közepén van egy
vadalmafa,
Az alatt van kötve két
szürke paripa.
Fel is van nyergelve, fel is
kantározva,
Gyerünk, kedves pajtás,
bujdossunk el rajta.
Te mégy az egyiken, én meg a
másikon,
Feltaláljuk egymást kis
Magyarországon.
Kis Magyarországot körűl
folyja a viz,
Az én kedves rózsám
utánam sirva néz.
Ne sírj, rózsám, ne sírj, ne
sirass engemet,
Hamis az én szivem,
megcsal az tégedet.
24.
A LOVAS LEGÉNY.
„Elszaladt a
lovam
A czitrom erdőbe,
Elszakadt a csizmám
A nagy keresésbe’.“
– Ne keresd a
lovad,
Mert már be van
hajtva,
A biró udvarán
Szól a csengő rajta.
„Udvarom,
udvarom,
Kerek kis
udvarom!
Nem söpri fel
többé
Az én gyenge
karom.
Szabad a madárnak
Ágról ágra szállni,
Csak nekem nem szabad
A
rózsámhoz járni.“
– Felszállott a
páva
Vármegye házára,
Az én galambomat
Most viszik rabságba.
„Rab vagyok, rab
vagyok,
Szabadulást
várok,
A jó isten tudja,
Mikor szabadulok!“